Łączenie elementów drewnianych we wnętrzach

Jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami mieszkania i postanawiamy zrobić mały remont, lub właśnie zakończyliśmy pewien etap budowy domu, a teraz przystępujemy do jego wykończenia. Cieszymy się na samą myśl o nadchodzących zmianach, czytamy czasopisma wnętrzarskie, przeglądamy strony internetowe i fora. Przystępujemy do działania i pierwszych zakupów i nagle okazuje się, że wcale tak łatwo nie jest. W trakcie budowy czy remontu musimy podjąć szereg różnych decyzji, dokonać wielu wyborów, a później zakupów. Rozpoczynamy zazwyczaj od elementów najważniejszych i bazowych, które są niezbędne w każdym domu. Dopiero później przechodzimy do rzeczy pozostałych. Elementy bazowe – niezbędne chronią nas od warunków atmosferycznych, osłaniają od wścibskich spojrzeń sąsiadów, zapewniają komfort i bezpieczeństwo. Do tej grupy, zaliczają się m.in. okna, drzwi oraz podłogi. Są to elementy, których zakup jest dużą inwestycją i które pozostają z nami przez wiele lat.Na rynku obecnie mamy szeroki wybór asortymentu wykończenia wnętrz. Producenci oferują przeróżne wzory i kolory oraz materiały. Do wyboru mamy wyroby pochodzenia naturalnego takie jak drewno lite, okładziny drewniane, drewno pochodne, czy szereg materiałów sztucznych. W przypadku podłóg również kamień, beton, czy różnego rodzaju tekstylia.

Drewno, jako materiał stosowany od wielu setek lat jest materiałem klasycznym, który zależnie od rodzaju obróbki czy wykończenia może przybierać różne postaci i nadawać wnętrzu różne efekty. Pasuje do każdego stylu i ekspresji, może być elegancki, minimalistyczny, rustykalny. A z biegiem lat nabiera szlachetności i wdzięku. Drewno jest zawsze modne i zawsze dobrze wygląda.
Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie w naszym wnętrzu drewna, warto poświęcić chwilę i zastanowić się w jaki sposób chcemy to zrobić. Musimy wiedzieć gdzie to drewno zastosujemy, w jakich pomieszczeniach, jakie te pomieszczenia pełnią funkcję. Jak bardzo te elementy będą eksploatowane, na jakie czynniki będą narażone – warunki atmosferyczne, wilgoć. Oczywiście musimy wiedzieć, jakim budżetem dysponujemy na ten zakup, a także, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć. Wszystkie te informacje pozwolą na podjąć najtrafniejsze decyzje, wszak planowanie to połowa sukcesu. Jeśli już zebraliśmy niezbędne dane, dokonaliśmy ich pierwszej analizy warto jeszcze wybrać klucz, którym będziemy się kierować podczas zakupów. I tutaj mamy 2 drogi. Pierwsza metoda bardziej bezpieczna i prostsza to dobranie wszystkich elementów podobnych. Druga metoda wymagająca więcej wprawy to budowanie wnętrza na zasadzie kontrastów. 
 
Jeśli chcemy aby nasze wnętrze było harmonijne, jednolite, eleganckie powinniśmy wybrać pierwszy sposób. Nie oznacza to oczywiście, że elementy te musza być identyczne, czy tego same producenta jednak jest to najłatwiejszy sposób i możemy być pewni, że nie popełnimy tutaj żadnego błędu. Stolarka aby było spójna powinna mieć cechy wspólne, mogą to być np. kolor, rysunek, faktura czy gatunek. Czyli np. wszystkie elementy są w kolorze orzechowym jednak podłoga ma dużo bardziej widoczny rysunek słojów niż drzwi i okna. Inny sposób to np. drzwi i okna koloru orzechowego a np. podłoga koloru sosny jednak o jednakowo gładkiej i równej powierzchni. 
 
Drugi wariant gdzie wyobraźnia musi już być nieco bardziej rozwinięta, jest też bardziej odważny. Każdy z elementów może być w innym kolorze. Inne drzwi, inne okna, inne podłogi. Jeśli robimy to umiejętnie efekt może być całkiem zaskakujący. Jeśli jesteśmy jeszcze bardziej odważni, a ekstrawagancja to nasze drugie imię każde z pomieszczeń w naszym domu może mieć inną podłogę, a drzwi zależnie od strony różny kolor.Przy wyborze okien musi pamiętać również o tym, że okna to element domu, który także a może przede wszystkim widać po stronie zewnętrznej budynku. W pomieszczeniach często okna posiadają rolety, firany, zasłony lub inne ozdoby, które je przesłaniają. Są za to wyraźnym akcentem na elewacji obiektu, powinny współgrać z otoczeniem i innymi elementami domu, by razem tworzyć ciekawą kompozycję i całość. Te elementy to drzwi wejściowe, dach, podbitka dachowa, czasem również okiennice.
 
Gdy mamy wiele pomysłów, podobają nam się różne wzory i rodzaje podłóg, a także nie wiemy jaki rodzaj wykończenia wybrać, możemy skorzystać z świetnego rozwiązania jakie proponuje firma Vox. Aby ułatwić swoim klientom zakupy, udostępnili oni możliwość zamówienia dowolnej ilości próbek, przedstawiających realny produkt. Rozwiązanie to jest bardzo proste. Wystarczy wysłać e-mail z listą interesujących nasz artykułów i naszym adresem. Marka gwarantuje zwrot poniesionych kosztów, gdy zdecydujemy się na zakupy, które od razu stają się prostsze. 
 
Znamy już podstawowe zasady jakimi należy kierować się przy wyborze drewnianych artykułów wyposażenia wnętrz. Przestrzeganie ich pozwoli nam dokonać trafnych wyborów, ułatwi zakupy, a także sprawi, że dom będzie piękny przez wiele długich lat. Także nie pozostaje nic innego tylko udać się na zakupy!
Zapraszamy do Polubienia Nas na Facebooku : tutaj :)
Artykuł przygotowany dla firmy Drzwi i podłogi Vox. 
Źródło: drzwiipodlogi.vox.pl, meble.vox.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wnętrza i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Łączenie elementów drewnianych we wnętrzach

  1. Bardzo ciekawe ujęcia i propozycje.
    Zapraszam z rewizytą do siebie: http://mysweetdreaminghome.blogspot.com/

  2. ~Andrewex pisze:

    Ostatnie zdjęcie z pomieszczenia „kontrastowego” bardzo do mnie przemawia. Pomysłów w głowie pewnie każdy ma masę, a gdy już dojdzie do wykonania to efekt zwykle jest mizerny, „dwuwymiarowy” i nieciekawy. Umiejętność komponowania tak jak na tym przykładowym obrazku to trudna sztuka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>