Co myśli pan o Nowym Jorku?

Podstawowe pytanie, jakie zadają każdemu wysiadającemu pasażerowi:

„Co myśli Pan o Nowym Jorku?”.

Odparłem sucho:

„Drapacze chmur są za niskie”.

Po zobaczeniu tego fragmentu wiedziałam, że muszę przeczytać tę książkę. A o jakiej mowa? – „Kiedy katedry były białe. Podróż do kraju ludzi nieśmiałych.” Le Corbusiera. Wydanie pierwsze ukazało się w 1937 roku w Paryżu, w Polsce dzięki Fundacji Centrum Architektury w 2013 roku. 

Le Corbusier w 1935 roku przeżywał kryzys, dlatego zgodził się przyjąć zaproszenie Fundacji Rockefellera i wybrać się, pierwszy raz w życiu, do Ameryki. Miał nadzieję, że jego nowe, odważne idee miasta przyszłości znajdą uznanie w wielkim świecie. Obserwując amerykańską cywilizację dzielił się swoimi spostrzeżeniami, obawami i podziwem.. Nie jednokrotnie porównywał Francję, w której mieszkał, do Ameryki. Zachwycał się cudami techniki, o których w Europie nawet nikt nie słyszał. Przede wszystkim jednak, miał okazję obserwować młody Nowy Jork, który dopiero zaczynał się rozwijać..  

 

Dlaczego warto przeczytać tę książkę? Ponieważ człowiek, jakim był Charles-Édouard Jeanneret-Gris, znany, jako Le Corbusier, charakteryzował się nie szablonowym myśleniem. Zwracał uwagę i analizował rzeczy, którymi przeciętni ludzie nie zawracają sobie głowy. Nie bał się podejmować odważnych i radykalnych decyzji. Jednak to, co mnie najbardziej ujęło w jego osobie to przekonanie, że białe katedry miały już swoje czasy.. Teraz czas na naszą, nową i świeżą architekturę. Nie patrzeć w przeszłość, tylko w przyszłość. I z tą właśnie myślą projektować.. 

 Anna

Zapraszamy do Polubienia Nas na Facebooku : tutaj :)

Źródło: Zdjęcia własnego autorstwa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>