Kolor roku 2014

Nadszedł nowy rok 2014. Po małej przerwie na blogu wracamy do regularnych postów. Nie będziemy zamieszczać podsumowań i planów, zaczniemy raczej o tego, co wydarzy się w najbliższej przyszłości. Wraz ze zmianą daty w kalendarzu lub z nadejściem nowej pory roku pojawiają się nowe tendencje i trendy obowiązujące w danym sezonie. Najbardziej widoczne jest to oczywiście w świecie mody, jednak nie omija innych dziedzin projektowania.  Jedną z tendencji, którą łatwo zaobserwować jest moda na konkretny kolor. Każdy bez trudu rozpozna ten na topie. W raz z początkiem stycznia każdego roku specjalista od kolorów, czyli firma Pantone ogłasza, który z kolorów będzie królował przez kolejne 12 miesięcy. W tym roku już po raz 14 wybrano barwę roku.

Tym, którzy nie znają marki Pantone przybliżę ich krótką historię.

Pantone Inc.  To amerykańska korporacja z siedzibą w Carlstadt. Znana jest z produkcji systemów używanych w przemyśle poligraficznym. Założona została w roku 1962 przez Lawrence’a Herberta. Pantone opracowała i wydała swoją unikatową skalę kolorów – Pantone (Color) Matching System (PMS) – która stanowi wzorzec barw nazwany Skalą Pantone. Kolory oznaczane są numerem i powstają przez zmieszanie 15 pigmentów. Stąd ich odwzorowanie na skalach CMYK i RGB nie jest oczywiste. W 2001 roku opracowano Pantone Goe System, w którym kolorom w skali Pantone przypisano ich odpowiedniki w skalach RGB i Lab.

Radiant Orchid 18-3224 to kolor roku 2014.

Kolor z pogranicza róży i fioletów. Egzotyczny jak kwiat, który go reprezentuje.  Przywodzi na myśl skojarzenia z Dalekim Wschodem, Indiami oraz Tajlandią. Zawiera w sobie energię różu i tańca, a także tajemnicę i magię Baśni tysiąca i jednej nocy. Chłodny, przez co nie nachalny, a elegancki.

Poznajcie go bliżej, bo to kolor roku 2014.

  

 

 

 

 

 

 

     

Nikola

Zapraszamy do Polubienia Nas na Facebooku : 
https://www.facebook.com/pages/Architekt-na-obcasach/505853026165518
 :)

 

 Źródło: pl.wikipedia.org / www.pantone.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Design, Wydarzenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Kolor roku 2014

  1. ~pannanikt pisze:

    Jak dla mnie to ten kolor zbyt odważny, wolę raczej stonowane barwy bądź pastele, ale prezentuje się ładnie :)

  2. ~Talka pisze:

    Ooo! W takim razie wstrzeliłam się ze swoją kuchnią :D

  3. ~dla domu pisze:

    kolor przyjemny, nie narzuca się ;) o to chodzi, idealne dopełnienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>