Galeria Katowicka

Galeria Katowicka już otwarta. Dużo zamieszania, tłumów i sprzecznych opinii. Jednych zachwyca, innych odstrasza, jednak dla nikogo nie pozostaje obojętna.

Galeria Katowicka znajduje się w centrum Katowic na skrzyżowaniu ul. 3-go Maja z ulicą Stawową.  Sąsiaduje z dworcem kolejowym KATOWICE GŁÓWNE.  Posiada pięć kondygnacji nadziemnych oraz trzy podziemne. Na kondygnacjach podziemnych znajduje się dworzec  komunikacji miejskiej (poziom -1) oraz parking na 1200 samochodów (poziom -2 oraz -3). Nie zapomniano również o rowerzystach, dla których przewidziano 80 miejsc.  Na kondygnacjach nadziemnych znajdują się głównie sklepy oraz restauracje. Na ostatnim piętrze jest także taras widokowy.  Sama bryła budynku jest bardzo nowoczesna, ma opływowy kształt i składa się głównie z powierzchni szklanych oraz podwójnej elewacji          z ażurowych paneli stalowych. Należy dodać, że elewacja jest podświetlana. Zamontowano specjalny system, który będzie zmieniał kolor w zależności od zbliżającego się święta czy pogody.

 

Najlepszy w Galerii Katowickiej jest.. sąsiadujący Dworzec PKP.  Dzięki przeszkleniu             i rekonstrukcji kielichów historycznego już obiektu, posiada on swój charakter i idealnie wpisuje się w krajobraz miasta. Niestety tego samego nie możemy powiedzieć o samej Galerii. Elewacja obiektu jest nudna, typowa dla centrów handlowych. Ażurowe panele stalowe sprawiają, że bryła wygląda jak kolejny  ponury budynek, który przytłacza swoją wielkością. Przytłacza i przysłania Dworzec PKP. Podświetlona fasada przypomina przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, brakuje tylko choinki przed wejściem ;) Dobrym ruchem natomiast jest zastosowanie powierzchni szklanych – w dzień odbijają się w nich sąsiadujące kamienice. To pokazuje jak nowoczesna architektura łączy się                  z tradycyjną.

Wnętrze galerii, zaprojektowane przez Medusa Group, podoba mi się najbardziej w GK. Jest minimalistyczne, zachowane w tonacji biało-czarnej. Wszystkie balustrady są szklane, a schody ruchome zaprojektowane w taki sposób, aby pokazać ich wewnętrzny mechanizm. Można zauważyć powtarzające się detale w galerii oraz wnętrzu dworca – np. te same krzesła. W całej galerii widoczne są również charakterystyczne przecinające się linie, możemy je dostrzec na suficie lub posadzce. Takie elementy sprawiają, że wnętrze nabiera designerskiego charakteru.

 

Nad dwupoziomową strefą restauracyjną  znajduje się szklana kopuła. Strefę tą urządzono w nieco inny sposób niż pozostałą część obiektu. Wyróżnić możemy drewnianą podłogę oraz drewniane panele ścienne.  Czarne krzesła Eames idealnie pasują do minimalizmu                 i zastosowanego designu. Nie podoba mi się tylko jeden element – kryształowe żyrandole. W założeniu mają one dodać szyku i elegancji, jednak jak dla mnie nie komponują się one z całością. Nad całą galerią oraz kinem zamontowano stalową konstrukcję świetlików wypełnioną taflami szkła. Świetliki mają dodatkowo zwiększyć ilość dostępu światła dziennego. Ich konstrukcja jest w kolorze białym i tworzy spójną całość z resztą wystroju. Na tym piętrze, również widoczne są kielichy, które łączą ścianę galerii ze ścianą dworca. Jest to zdecydowanie mój ulubiony fragment Galerii Katowickiej.

 

 

Filmik :)

Podsumowując  sama bryła budynku nie zachwyca i niestety zakrywa Dworzec PKP. Szkoda też, że jest to kolejne centrum handlowe, których w pobliżu nie brakuje. Mimo, iż kształt nawiązuje do licznych kamienic narożnych, budynek przytłacza swoją wielkością. Nie zauważyłam też ani jednego fragmentu zieleni wokół Galerii, ale chyba za dużo wymagam. Plusem jest zwiększenie miejsc parkingowych w centrum miasta oraz stworzenie nowych miejsc pracy. Można też mieć nadzieję, że miasto zyska nowych klientów co wpłynie na jego rozwój. Szkoda tylko, że cały ten szum medialny był po to by wybudować mały dworzec i ogromną galerię. Niepowtarzalność tego miejsca zastąpiono czymś całkowicie zwyczajnym i banalnym. Takie jest moje zdanie. A jakie jest Wasze?

Anna

Zapraszamy do Polubienia Nas na Facebooku : 
https://www.facebook.com/pages/Architekt-na-obcasach/505853026165518
:)

Źródło: www.galeriakatowicka.eu, www.agencjagazeta.pl, www.bryla.pl; większość zdjęć własnego autorstwa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>