Inna Sztuka

Iza Rutkowska

Założycielka Fundacji Form i Kształtów, autorka wielu słynnych projektów takich jak Grzybobranie, Eugeniusz, czy Plac Zbawiciela. Nominowana na Człowieka Roku plebiscytu Wdechy 2012. Ta imponująca młoda projektantka wciela w życie niestandardowe pomysły umieszczając je w przestrzeni publicznej. Wzbudza w ten sposób zainteresowanie przechodniów, ożywia miasto nadając mu kolorów i integruje mieszkańców. Jednak jej droga do tworzenia sztuki nie była taka prosta i oczywista.  Wyjeżdżała na stypendia do Włoch, Kostaryki i na Kubę. Działała w wielu organizacjach pozarządowych. Absolwentka Kulturoznawstwa w CESLA UW i PR w SGH, Dziennikarstwa w Collegium Civitas. Chciała tworzyć duże projekty na wielką skalę – budować studnie w Sudanie- na szczęście postanowiła tworzyć w Polsce. Dzięki podróżowaniu zdała sobie sprawę, że społeczeństwa na całym świecie mają te same potrzeby czy problemy, tworzy, więc projekty uniwersalne, które dopasowują się do przestrzeni miejskiej w różnych krajach.

Plac Zbawiciela

Plac Zbawiciela stał się alternatywnym Centrum Warszawy. Miejscem artystycznych zabaw stworzonym przez architektów, rysowników, muzyków, kucharzy oraz filozofa. Na trasie znajdowało się 8 punktów, które należało przejść zgodnie z ruchem wskazówek zegara.  Punkt informacyjny, relaksu, graficzny, konkursowy, muzyczny, kulinarny, filozoficzny i wzorniczy.

Grzybobranie

Grzybobranie we wrześniu 2011 w Park Kultury w podwarszawskim Powsinie spotkało się z wielkim entuzjazmem. Dlatego akcja została przeniesiona do Czech, gdzie zbieranie grzybów jest narodową tradycją. I tak 4 listopada 2012 roku w parku Stromovka można było spotkać Dziki Izy Gkagkanis oraz Pajęczynę Dominika Cymera. Do współpracy zaproszono również czeskich projektantów m.in.: Studio DeForm, Trash Made/Linda Čihařová, Qubus, Činčera, Janja Prokič, Daniel González.

EUgeniusz

Przenośny plac zabaw, który powstał na zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego na Inaugurację Prezydencji Polski w Unii Europejskiej.  Odwiedził Rzeszów, Olsztyn i Katowice.  Ideą projektu jest promowanie przedsięwzięć eksperymentalnych dla dzieci, inspirowanie rodziców pedagogów i samych dzieci. Eugeniusz posiada kilka instalacji zamontowanych w jego twarz.

Źródło:  www.formyiksztalty.pl,www.warszawa.gazeta.pl, www.wiadomosci.ngo.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Design, Wydarzenia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>