Arkady Kubickiego II

Dzisiaj część II historii Arkad Kubickiego w Warszawie, czyli ich losy na przełomie  XX i XXI wieku oraz powrót do pełnej świetności. Zapraszam do lektury!

 

Aż do lat 80. XX wieku Arkady służyły za koszary bądź magazyny i niszczały. W 1995 roku, kiedy zawalił się fragment schodów, okazało się, że dalsze zwlekanie z remontem grozi osunięciem się skarpy, na której stoi Zamek Królewski. W ciągu następnych lat wzmocnioną ją palami oraz betonową ścianą. Niestety, przy okazji bezpowrotnie zalano betonem znaczne partie schowanych w ziemi barokowych kurtyn Zamku, pochodzących jeszcze sprzed potopu szwedzkiego. Za jedną ze stancji, na klatce schodowej prowadzącej na kondygnację techniczną, konserwatorom udało się wyeksponować tylko ich niewielkie fragmenty. W 2003 roku ogłoszono konkurs na wystrój odremontowanych Arkad. Ponieważ jury nie wyłoniło zwycięskiej pracy, zlecenie z wolnej ręki otrzymała pracownia Stanisława Fiszera – przewodniczącego sądu konkursowego.

Plan zagospodarowania terenu: 1. Zamek Królewski, 2. Arkady Kubickiego, 3. Trasa W-Z.

Rzut Parteru.

Przekrój A-A.

Zgodnie z założeniem, Arkady – połączone schodami ruchomymi z piwnicami zamkowymi – pełnią funkcję głównego wejścia. Przestrzeń umożliwia także urządzanie przedstawień teatralnych, koncertów i wystaw. W pomieszczeniach stancji saskich powstanie księgarnia oraz kawiarnia. Odtworzone wnętrze jednej z nich (projekt: pracownia architektoniczno – konserwatorska Fronton) pokazuje, jak mieszkali ubożsi dworzanie. W innej, pod szklaną posadzka wyeksponowane zostały kolejne nawarstwienia wznoszonych w tym miejscu budowli.

Szkice drzwi oraz detali autorstwa arch. Stanisława Fiszera.

Adaptacja Arkad to dialog z zastaną architekturą. Stanisław Fiszer znakomicie wyczuwał zarówno teorie Duranda, jak i styl Kubickiego. W przestrzeni podzielonej przez Kubickiego na siedemnaście przęseł o różnej rozpiętości i wysokości sklepień, Fiszer konsekwentnie łączy ze sobą przeciwieństwa. Półkola, koła i elipsy kontrastują z modułami prostokątów. Masywne łuki wypełnione są z zewnątrz przez efemeryczne przeszklenia i prostokątne ramy wejść z dwuteowników. Proste formy zestawiono z bogactwem materiału. Brutalność betonu, pozostawionego przez inżynierów wzmacniających skarpę, oraz współczesnych instalacji technicznych współgra z barwnymi marmurami na posadzkach i współczesnym minimalistycznym oświetleniem. Masywność wyeksponowanych na klatkach schodowych ceglanych murów obronnych z XVII wieku przeciwstawia się eteryczności szklanych balustrad. 

Każda z siedemnastu ścian pomiędzy przęsłami opracowana została w indywidualny sposób. To mistrzowska gra kół, elips i łuków. Łatwo to zauważyć zarówno w wielkiej skali, gdzie mniejsze arkady przenikają się z większymi, jak też w detalu, na przykład okrągłych kratek wentylacyjnych. Skłonność Stanisława Fiszera do pełnej uroku dekoracyjnej przesady najlepiej przejawia się w formie współczesnych portali prowadzących do pomieszczeń w dawnych stancjach. Każdy z nich jest inny – inkrustowany metalem, marmurem i alabastrem.

Charakterystyczne dla twórczości architektów jest również to, z jakim pietyzmem traktuje on materiały. Projektując kryształowe klamki w drzwiach wejściowych czy minimalistyczne lampy, wydobył ze szkła jego walory – kruchość i przejrzystość. Detale z metalu, ramy okienne, klamki, kratki wentylacyjne, blachy, którymi wyłożono ściany toalet, są wycyzelowane niemal po jubilersku. Walorem miejsca jest bardzo dobra akustyka wnętrz. Uzyskano ją dzięki posadzkom układanym z drewnianej kostki i desek. Remont Arkad Kubickiego trwał czternaście lat. Jego finał może być uznany za symboliczne zakończenie obudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

  • Autorzy projektu: Fiszer Atelier 41 Warszawa, architekt Stanisław Fiszer
  • Powierzchnia terenu: ok. 7420 m²
  • Powierzchnia zabudowy: 4470 m²
  • Powierzchnia użytkowa: 3620 m²
  • Kubatura: 14450 m³

arch. Stanisław Fiszer 

Mam nadzieję, że zachęciłam was do odwiedzenia tego ciekawego miejsca jakim są Arkady Kubickiego, a może już je znacie? Czekam też na wasze propozycje miejsce, które warto w Polsce zobaczyć, a których nie znajdziemy w przewodnikach :)

Zapraszamy do Polubienia Nas na Facebooku : 
https://www.facebook.com/pages/Architekt-na-obcasach/505853026165518
:)

Źródło: fiszeratelier41.pl / pl.wikipedia.org / zamek-krolewski.pl / Miesięcznik Architektura Murator , wyd. 05/2009

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Arkady Kubickiego II

  1. Blog ciekawy, tym bardziej że niewiele jest takiej tematyki „w sieci” bloggerów – oby więcej takich „architektonicznych smaczków”. Ja ze swej strony polecam spojrzeć na odrestaurowane dawne pałace, zamki i dwory w nowej odsłonie: http://www.insygnus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>