Opuszczona wyspa z Bonda

Wszyscy którzy oglądali najnowszą część Bonda ,,Skyfall” na pewno kojarzą tą wyspę. Pozory mogły nas zmylić, że wyspa jest tylko fikcją stworzoną na potrzeby filmu – jednak ona naprawdę istnieje.Hashima jest opustoszałą wyspą znajdującą się około 15 km od Nagasaki. Jednak nie zawsze była to bezludna wyspa. Kiedy w 1890 roku odkryto na niej złoża węgla, koncern Mitsubishi postanowił na niej zarobić. Wybudowano osiedla mieszkaniowe – około  trzydzieści 9-piętrowych wieżowców, gdzie zamieszkali robotnicy pracujący      w kopalni. Zabudowa była tak gęsta, że aby pomieścić wszystkie budynki stworzono system tuneli, korytarzy i klatek schodowych. W niektóre miejsca nie docierało nawet  światło.  Jednak na wyspie znajdowało się wszystko co było potrzebne do życia –  szkoły, szpital, sklepy, kina, restauracje oraz dwie świątynie.

Warunki, w jakich mieszkano pozostawiały wiele do życzenia. Na jedną rodzinę przypadał pokój o wielkości 10 m2 , z jednym oknem wychodzącym na inny szary blok. Łazienka oraz kuchnia były wspólne dla sześciu rodzin. Ogromnym problemem był brak roślinności, osiedla wybudowano bowiem na gołej skale. Dopiero w latach 60. zaczęły powstawać pierwsze ogrody na dachach.

Mimo rozwoju miasta, ludność musiała opuścić wyspę. W całej Japonii zamykano kopalnie. Węgiel został zastąpiony ropą naftową. I tak w 1974 roku wyjechała              z Hashimy ostatnia osoba. Z ogromnego osiedla mieszkaniowego pozostały tylko opustoszałe budynki, które zamieniły się w ruinę.  Betonowe bloki oraz otaczający je falochron stały się atrakcją turystyczną. W 2005 roku władze postanowiły udostępnić ruiny dziennikarzom, a w 2009 roku także turystom. Wyspa Hashima wraz z znajdującą się na niej zabudową objęta została ochroną jako element poprzemysłowego dziedzictwa Kraju Kwitnącej Wiśni.

Podobno w brytyjskim Pinewood Studio stworzono wierną replikę fragmentów  osiedla  i ze względu na niebezpieczeństwo związane ze złym stanem technicznym zabudowy, część akcji kręcona była w studio.  Które fragmenty pochodzą z wyspy a które             z studia?  To chyba pozostanie tajemnicą do końca :)

 


  

Anna

Zapraszamy do Polubienia Nas na Facebooku : 
https://www.facebook.com/pages/Architekt-na-obcasach/505853026165518
:)

Źródło: www.tokyofox.wordpress.com, thoughtburp.wordpress.com, turystyka.wp.pl, bryla.pl, bourbon.blog.com, www.sadistic.pl, www.filchr.com, www.marchandmeffre.com, www.traveloven.com, www.wherecoolthingshappen.com, www.thereverge.com, www.tokyofoxbeyondthememories.wordpress.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Opuszczona wyspa z Bonda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>