Pokój do zadań specjalnych II

Dzisiaj druga część porad na temat urządzania pokoju ucznia. W pierwszym poście z tej serii ustaliliśmy niezbędne kryteria jakie musi spełniać taki pokój, omówiliśmy strefy funkcjonalne oraz najważniejsze meble. 

W dalszej części opiszemy elementy, które mają bardzo ważny wpływ na komfort nauki oraz zapewniają odpowiedni odpoczynek, a także ułatwiają pracę. Będziemy mówić o kolorach we wnętrzu, oświetleniu oraz różnego rodzaju dodatkach.

KOLORY

Myśląc o pokoju ucznia w kontekście kolorów pierwsze skojarzenie jakie będziemy mieli to radosne, żywe barwy takie jak żółty, niebieski, zielony czy czerwony. Ale czy na pewno kolor musi być kolorowy?  Zależy nam by w ten sposób wyróżnić pokój dziecka, nadać mu swobodnego charakteru. Pamiętajmy jednak, że pomieszczenie to spełnia wiele funkcji. Służy zabawie i rozrywce, a przede wszystkim nauce i odpoczynkowi. Najłatwiejszym sposobem by osiągnąć odpowiedni warunki, jest właśnie zastosowanie odpowiednich kolorów. Nie chodzi mi o to byśmy wybieralni biały czy beżowy. Ważniejsze bowiem od barwy jest jej nasycenie. Oczywiście możemy zdecydować się na zielony lub czerwony jednak kolory te powinny być zgaszone, przytłumione. Wprowadzą one łagodny i spokojny nastrój.  Barwy czyste, na które często decydujemy się w przypadku pokoju dziecka mogą go nadmierni pobudzać, rozpraszać, utrudnią skupienie i koncentrację. Możemy je stosować jednak w umiarkowanych ilościach, najlepiej na dodatkach. Świetne będą kolorowe pudełka, tekstylia takie jak poduszki czy pościel, a także organizery.  Życia i barw w pokoju dziecka nadają także jego zabawki czy prace plastyczne. 

OŚWIETLENIE

Dobór odpowiedniego oświetlenia to kwestia przede wszystkim zdrowia naszych oczu. Ale umiejętnie zastosowane światło buduje także nastrój we wnętrzu. W związku  z tym oświetlenie dzielimy na ogólne, funkcyjne i dekoracyjne. W pokoju ucznia skupimy się głównie na oświetleniu funkcyjny czyli lampce biurkowej oraz dodatkowym punkcie świetlnym przy łóżku.  Tak jak w przypadku mebli ważniejsze od względów estetycznych będą względy praktyczne. By lampka na biurko dobrze spełniała swoje zadanie powinna mieć regulowane, ruchome ramię w ten sposób idealnie dopasujemy kąt padania światła. Kolejnym ważnym elementem jest barwa światła, powinna być jak najbardziej naturalna, zbliżona do  światła dziennego w ten sposób wzrok będzie się mniej męczył.

DODATKI

By nauka i zabawa była przyjemniejsza, pokój powinien być funkcjonalny i zorganizowany, a wszystkie rzeczy powinny mieć swoje miejsce. Pomogą nam w tym różne akcesoria i dodatki. W strefie biurka powinny się znaleźć przyborniki na kredki i ołówki, karteczki do notowania oraz pudełka i segregatory. Nad biurkiem lub w zasięgu wzroku biurka powieśmy tablicę, na której będziemy zostawiać ważne informacje lub przypinać zdjęcia czy obrazki. W sklepach z wyposażeniem wnętrz czy papierniczych znajdziemy szeroki wybór takich tablic, dostępne są m.in. korkowe, metalowe, szklane, klasyczne kredowe, czy tekstylne. Możemy też taką tablicę wykonać sami używając specjalnej farby tablicowej.

W strefie odpoczynku powinna się znaleźć półka lub stolik nocny na książki, budzik czy lampkę do czytania.

W obszarze przeznaczonym do rozrywki powinny się znaleźć szafki czy duże pudła na przechowywanie wszystkich zabawek. Na podłodze połóżmy dywan, na którym można się bawić , i który dodatkowo zaznaczy tą strefę w pokoju. Warto także zorganizować regał na eksponowanie ulubionych kolekcji dziecka, a także pozostawić miejsce na rysunki, pamiątki, dyplomy.

Przykłady:

 

 Stosując się do rad zawartych w tej oraz poprzedniej notce, stworzymy dziecku komfortowe miejsce do zabawy i nauki. Jego prywatną przestrzeń, w której chętnie będzie spędzać czas. Nie zapomnijmy także poprosić dziecka o pomoc w trakcie urządzania pokoju – samo najlepiej wie czego potrzebuje. Gwarantuję, że zaskoczy nas swoją kreatywnością!

Zapraszamy do Polubienia Nas na Facebooku :
https://www.facebook.com/pages/Architekt-na-obcasach/505853026165518
:)

Źródło: ikea.com / leroymerlin.pl / czerwonamaszyna.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wnętrza i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>