Pokój do zadań specjalnych

Zbliża się wielkimi krokami koniec sierpnia, a wraz z nim koniec wakacji i pierwszy dzwonek. Jest to jednocześnie ostatni moment na zorganizowanie lub wyremontowanie  pokoju ucznia.Pokój ucznia, czy też przedszkolaka to miejsce do zadań specjalnych. Zajmuje go lokator w wieku od 5 do 18 lat, a miejsce to ma spełniać przeróżne funkcje. Dlatego tak ważne i trudne zarazem jest jego właściwe urządzenie.

Przystępując do takiego zadania trzeba pamiętać o kilku ważnych punktach:

  •  wyznaczeniu stref funkcjonalnych,
  •  zachowaniu zasad ergonomii,
  •  doborze odpowiednich kolorów,
  •  wyborze stosownych mebli,
  •  zastosowaniu właściwego oświetlenia.

STREFY FUNKCJONALNE

Jak już wiemy pokój spełnia różne zadania. Jest dla dziecka najważniejszym miejscem w domu, bo w nim spędza najwięcej czasu i z nim najbardziej się identyfikuje. Trzy główne strefy jakie powinniśmy w tym pomieszczeniu wyznaczyć to strefa odpoczynku – spania, strefa rozrywki – relaksu, a także strefa nauki. Ważne jest aby strefy te miały wyraźnie zaznaczone granice i się z sobą nie przenikały. Rozróżniać je będziemy przez dobór dodatków i mebli.

MEBLE

Najważniejsze meble w pokoju dziecka to łóżko, biurko oraz krzesło. Uzupełnione w zależności od wielkości pomieszczenia oraz indywidualnych potrzeb o szafę, regał, komodę czy fotel. Wybierając meble kierujmy się przede wszystkim ich funkcjonalnością, istotna jest także wielkość każdego z nich.  Styl czy kolor mają mniejsze znaczenie. Na rynku znajdziemy rosnące łóżka, podnoszone blaty czy nogi biurek,  a także krzesła z regulacją każdego elementu. By meble służyły nam wiele lat, wybierzmy te w naturalnym kolorze drewna lub kolorach uniwersalnych takich jak biały, brązowy, szary czy czarny. Będą one zawsze modne i aktualne.

Łóżko – małe, średni, duże. Drewniane, metalowe z tworzyw sztucznych. Jednoosobowe, dwuosobowe. Wolnostojące, piętrowe, na antresoli, leżanka. Tak szeroki wybór oferują sklepy meblowe. Wszystko zależy od naszego gustu oraz zasobności portfela. Dobrym i ciekawym rozwiązaniem są łóżka piętrowe czy na antresoli. Ich główną zaletą jest oszczędność miejsca, a dodatkowo w prosty sposób wyznaczają strefy w pokoju. Na górze zapewniamy strefę odpoczynku, gdzie jest prywatnie i intymnie. Pod spodem natomiast możemy urządzić miejsce do nauki, lub ciekawy kącik do zabawy. Wybierając łóżko zwróćmy również uwagę na jego materac, to właśnie on zapewnia odpowiedni komfort i wypoczynek nocą.

 

Biurko – jego blat musi być odpowiednio duży, tak by dziecko mogło swobodnie na nim pracować lub tworzyć. Wystarczająca ilość miejsc na książkę, zeszyt, notatki, przybory. Jeśli nasz uczeń korzystać będzie również z komputera czy laptopa i dla niego musi się znaleźć miejsce. Zakup długiego blatu pozwoli wyznaczyć strefy bezpośrednio na nim - taką z komputerem i bez. Biurko lub jego najbliższe otoczenie powinno posiadać funkcjonalne szafki i szuflady. Zeszyty, linijki, kredki, farby, plecak – każda rzecz musi mieć swoje miejsce. Pomogą one w utrzymaniu porządku. Bardzo ważnie jest właściwe umieszczenie biurka w pokoju, najlepsze będzie miejsce przy oknie ponieważ zapewnia największy dostęp dziennego światła. Zwróćmy równocześnie uwagę by nie stało tyłem do drzwi. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość zakupu osobno blatu i nóg, których wysokość również możemy indywidualnie dostosować.

Krzesło – większość przeznaczonych do pracy i nauki standardowo posiada regulowaną wysokość oraz kąt nachylenia oparcia. By zapewnić najwyższy komfort w trakcie długich godzin, wybierajmy te, które wyposażone są również w podłokietniki i regulowane siedzenie. Ważne jest odpowiednio wyprofilowane oparcie i jego wysokość, tak by nie obciążać kręgosłupa. Materiały, z których wykonywane są siedziska to drewno, plastik, skóra, eko-skóra czy tkanina.  Niektóre modele  posiadają w miejscu oparcia perforacje lub siateczki zapewniające przepływ powietrza.

W jakim kolorze pomalować ściany? Jakie wybrać dodatki? Która lampa będzie najlepsza na biurko? Na te pytania odpowiem w kolejnym poście dotyczącym pokoju ucznia. Oczekujcie go już wkrótce :)

 Zapraszamy do Polubienia Nas na Facebooku :
https://www.facebook.com/pages/Architekt-na-obcasach/505853026165518
:)

Źródło: ikea.com / goyovo.com / homylicious.com / paseoner.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wnętrza i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>